PRO RACE
Place Overall First Last Gender Place in Gender Class Prone Prone Standing Standing Penalty Race Time Final Time Bib #
1 Phillip Violett M 1 S 3 3 0 3 4.5 36:43.06 41:13.06 1
2 Ted Hulbert M 2 M 5 1 3 5 7 39:48.42 46:48.42 2
3 Buff Wendt F 1 M 3 0 3 3 4.5 44:11.01 48:41.01 3
4 Raymond Erst M 3 M 1 1 1 1 2 46:48.11 48:48.11 5
5 Dan Warren M 4 M 4 3 4 4 7.5 41:19.58 48:49.58 7
6 Rik Eckert M 5 M 2 2 3 4 5.5 43:47.31 49:17.31 4
7 Allen Plummer M 6 M 1 2 4 1 4 46:52.73 50:52.73 11
8 Wolf Thiele M 7 M 1 1 5 3 5 46:01.50 51:01.50 6
9 Thomas Reid M 8 M 0 1 3 4 4 48:46.68 52:46.68 12
10 Darryl Moxley M 9 M 3 3 5 2 6.5 52:24.47 58:54.47 9
11 J.R. Heberle M 10 M 1 1 4 3 4.5 54:56.37 59:26.37 10
12 Michael Seiffert M 11 M 2 2 3 4 5.5 55:11.64 1:00:41.64 13
13 Lorene Samoska F 2 M 2 2 2 2 4 1:02:33.00 1:06:33.00 8

 

NOVICE RACE
(Shot Prone at Standing Targets)
Place Overall First Last Gender Place in Gender Class Prone Prone Penalty Race Time Final Time Bib # Note
1 Orion Maxwell M 1 U18 1 2 1.5 18:52.64 20:22.64 27  
2 Spencer Reid M 2 U16 0 0 0 22:16.70 22:16.70 31  
3 Wesley Romer M 3 U18 1 1 1 22:33.32 22:33.32 23 1 min range credit
4 Frances Hamilton F 1 U14 2 4 3 20:02.34 23:02.34 24  
5 William Pullen M 4 M 0 1 0.5 22:35.50 23:05.50 45  
6 Lexie Madigan F 2 U14 2 0 1 22:10.55 23:10.55 30  
7 Tommy Pullen M 5 U14 0 0 0 23:40.31 23:40.31 26  
8 Nina Seemann F 3 U14 0 1 0.5 23:18.58 23:48.58 22  
9 William Peale M 6 U14 0 0 0 24:31.36 24:31.36 50  
10 Lisa Holan F 4 M 1 1 1 23:40.18 24:40.18 37  
11 Tashi Ferris F 5 U14 1 2 1.5 23:53.50 25:23.50 47  
12 Christopher Hoefer M 7 U14 2 5 3.5 22:02.69 25:32.69 32  
13 Ryan Newberger M 8 U14 4 4 4 21:57.89 25:57.89 21  
14 Jen Lang-Ree F 6 M 0 0 0 26:04.12 26:04.12 46  
15 R. Travis Atkins M 9 M 1 1 1 25:09.56 26:09.56 39  
16 Rebecca Anderson F 7 M 1 3 2 24:49.58 26:49.58 43  
17 Tara Atkins F 8 M 0 2 1 26:13.96 27:13.96 38  
18 Ali Barrett  F 9 U12 0 1 0.5 27:23.74 27:53.74 33  
19 Justin Kuczynski M 10 M 2 1 1.5 27:31.43 29:01.43 20  
20 W.B. Peale M 11 M 1 1 1 29:01.64 29:31.64 48 30 sec range credit
21 Jack   Lougan M 12 U14 1 0 0.5 29:17.78 29:47.78 28  
22 Keith Clayton M 13 M 2 1 1.5 29:37.75 31:07.75 25  
23 Anna  Wright F 10 U14 2 1 1.5 30:10.93 31:40.93 51  
24 Tom Schmenk M 14 U12 4 2 3 28:50.96 31:50.96 42  
25 Hunter  Collins F 11 U18 4 1 2.5 29:21.75 31:51.75 67  
26 Matt Otto M 15 M 0 0 0 32:19.65 32:19.65 34  
27 Martina Jones F 12 M 4 3 3.5 29:35.52 33:05.52 44  
28 Bethanie Maples Krogstad F 13 M 0 4 2 31:20.67 33:20.67 49  
29 James Holmes M 16 M 3 5 4 34:18.22 38:18.22 40  
30 Kira  Collins F 14 U14 2 3 2.5 36:01.52 38:31.52 66  
31 Summer Benjamin F 15 U12 4 3 3.5 37:33.01 39:03.01 36 2 min range credit
32 Larry Morris M 17 M 1 3 2 37:30.16 39:30.16 41  
33 Max Lougan  M 18 U14 2 4 3 40:26.51 43:26.51 29  

 

YOUTH RACE
(Shot Prone at Standing Targets)
Place Overall First Last Gender Place in Gender Class Prone Prone Penalty Race Time Final Time Bib # Note
1 Izzie Pullen F 1 U12 0 1 0.5 5:58.72 6:28.72 61  
2 Maya Ferris F 2 U12 1 0 0.5 6:10.19 6:40.19 60  
3 Lucas Johnston M 1 U12 2 2 2 7:42.67 9:42.67 64  
4 Nathan  Barth M 2 U12 4 1 2.5 7:47.55 9:57.55 62 20 sec range credit
5 Mason Smith  M 3 U12 3 3 3 8:08:15 11:08.15 63