20K - Masters and Seniors
Place Bib # First Name Last Name Class Place in Class Home Town Time
20K Masters and Senior Women
1 13 Caitlin Curran S 1 Norden 1:26:32.9
2 11 Kara LaPoint S 2 North Tahoe 1:26:45.0
3 3 Holly Whitney S 3 Truckee 1:35:08.4
4 18 Dayna Stimson S 4 Crowley Lake 1:37:45.2
5 25 Sarah Hoff M1 1 Mammoth Lakes 1:50:40.0
6 17 Annie Cashner M3 1 Swall Meadows 2:17:45.0
7 12 Robin Morning M4 1 Mammoth Lakes 2:25:58.3
8 21 Lorene Samoska M2 1 La Canada 2:28:12.6
9 32 Kelly Hawtrey M3 2 Mammoth Lakes 4:00:00.0
- 37 Becky Franosch M3 - Mammoth Lakes DNF
20K Masters and Senior Men
1 2 Gus Johnson S 1 Truckee 1:20:43.4
2 31 Bryce Tiernan S 2 Bishop 1:25:24.5
3 9 Isaac Kreisman S 3 Crowley Lake 1:26:36.3
4 8 Bruce Pauly M3 1 Pleasanton 1:32:18.2
5 22 Peter  Mayfield M3 2 Soda Springs 1:32:23.6
6 30 Claude Fiddler M3 3 Crowley Lake 1:32:47.3
7 7 Elyah Gordon M1 1 North Tahoe 1:33:34.8
8 4 Tom Altenbach M4 1 Mammoth Lakes 1:39:52.9
9 33 Rik Eckert M2 1 Reno 1:40:01.7
10 35 Jonathan Bourne M3 4 Mammoth Lakes 1:42:24.1
11 10 Craig Smith M2 2 North Tahoe 1:46:06.2
12 23 Corey Heimlich S 4 Lee Vining 1:48:21.3
13 15 Thomas Reid M2 3 Bishop 1:55:11.7
14 24 Drake Wallace M3 5 San Francisco 2:02:55.5
15 19 Michael Seiffert M3 6 La Canada 2:11:47.8
16 27 Tony Romo M4 2 Crowley Lake 2:12:07.7
17 26 Dwight Smith M3 7 Truckee 2:12:46.0
18 28 John Cobourn M4 3 Minden 2:15:10.6
19 1 Bruce Culbertson M4 4 Palo Alto 2:17:21.2
20 34 Robert Colt M4 5 Reno 2:33:30.6
21 16 Rocky DiPrima M3 8 Bishop 2:37:39.9

 

10K - Junior Boys & Master Women
Place Bib # First Name Last Name Class Place in Class Home Town Time
10K Junior Boys - U18/20
1 138 Shane Christian U18/20 1 North Tahoe 0:38:10.8
2 158 Sam Zabell U18/20 2 Truckee 0:39:41.9
3 157 Peter  Carroll U18/20 3 Truckee 0:39:50.3
4 132 Aaron Deeter U18/20 4 Truckee 0:41:47.7
5 130 Julien Bordes U18/20 5 Tahoe City 0:44:55.2
6 137 Carson Bold U18/20 6 Mammoth Lakes 0:45:54.1
7 139 Cameron  Goldstone U18/20 7 North Tahoe 0:48:52.5
8 133 Patrick MacAuley U18/20 8 Tahoe City 0:55:02.5
9 135 Walter Meier U18/20 9 Truckee 0:55:32.7
10 131 Vince Garcia U18/20 10 Truckee 0:57:48.8
- 136 Dylan Syban U18/20 - Tahoe City DNF
10K Master Women
1 164 Natalie Springfield M3 1 Mammoth Lakes 1:14:46.0

 

5K - Juniors
Place Bib # First Name Last Name Class Place in Class Home Town Time
5K Junior Girls - U16 and U18/20
1 115 Danielle Nivinski U18/20 1 Truckee 0:22:52.9
2 114 Bria Riggs U18/20 2 Truckee 0:23:16.3
3 101 Amanda Kirkeby U18/20 3 Mammoth Lakes 0:23:32.2
4 83 Lizzie Larkins U16 1 Truckee 0:23:39.0
5 116 Savannah Blide U18/20 4 Sierraville 0:24:32.8
6 113 Camille Hartley U18/20 5 Truckee 0:25:19.1
7 112 Elise Hardy U18/20 6 Truckee 0:25:40.4
8 102 Tara Gallant U18/20 7 North Tahoe 0:26:22.6
9 95 Bri Parker U16 2 Truckee 0:26:23.0
10 106 Carrie Bradley U16 3 Truckee 0:27:00.7
11 87 Claire Lang-Ree U16 4 Truckee 0:27:09.0
12 97 Brenna Wapstra Scott U16 5 Truckee 0:27:44.8
13 99 Camille Syben U14 1 Tahoe City 0:27:53.0
14 111 Eleanore Hamilton U16 6 Truckee 0:27:53.7
15 104 Quinn Lehmkuhl U16 7 North Tahoe 0:28:00.1
16 100 Meaghan Thompson U14 2 Mammoth Lakes 0:28:33.9
17 110 Chloe Gorman U14 3 Truckee 0:28:58.1
18 105 Kaya Williams U16 8 North Tahoe 0:29:26.4
19 96 Syra Fillat U16 9 Truckee 0:29:35.3
20 89 Heather Pendleton U16 10 Truckee 0:30:34.5
21 52 Sophia McKee U14 4 Mammoth Lakes 0:30:55.2
22 53 Alexia Craven U14 5 Bishop 0:30:55.8
23 86 Kyla Burrill U16 - Truckee DNF
- 85 Flora Shyler U18/20 - Truckee DNS/DNF
- 94 Isabella Bono U16 - Truckee DNS/DNF
5K - Juniors (cont'd)
Place Bib # First Name Last Name Class Place in Class Home Town Time
5K Junior Boys - U16
1 117 Ryland Belisle U16 1 Truckee 0:20:31.3
2 109 Skyler Mullings U16 2 Truckee 0:20:34.5
3 121 Trace Calvin U16 3 Crowley Lake 0:20:34.9
4 108 Casey Jobe U16 4 Truckee 0:20:35.7
5 107 Brandon Herhusky U16 5 Brockway 0:20:52.5
6 93 Connor Kusumoto U16 6 Mammoth Lakes 0:22:36.4
7 70 Harrison Manzano U16 7 Mammoth Lakes 0:22:56.9
8 81 JC Schoonmaker U14 1 Tahoe City 0:23:07.5
9 128 Calvin Forsythe U16 8 Crowley Lake 0:23:08.5
10 123 Cameron  Small U16 9 Mammoth Lakes 0:24:33.4
11 126 Tyler Ferrera U14 2 Truckee 0:25:43.9
12 84 David Dalicandro U16 10 Truckee 0:25:58.4
13 124 Ian Smith U16 11 Truckee 0:25:58.9
14 119 Jacob Mahler U16 12 Mammoth Lakes 0:26:47.7
15 120 Jared Mahler U14 3 Mammoth Lakes 0:26:56.2
16 125 Dawson Smith U16 13 Truckee 0:27:10.3
17 103 Ryan Heisinger U16 14 North Tahoe 0:28:02.8
18 98 Zach Smith U16 15 Truckee 0:28:30.0
19 91 Dominic Manzano U14 4 Mammoth Lakes 0:29:02.7
20 56 Liam Bassler U14 5 Mammoth Lakes 0:29:33.9
21 80 Nikolas Burkhart U14 6 Olympic Valley 0:33:47.7
22 118 Spencer Reid U14 7 Bishop 0:35:42.5
23 92 Cardiff Smith U12 1 Mammoth Lakes 0:35:57.0
- 82 Max Roske U14 - Tahoe City DNS/DNF
- 90 Christopher Miller U16 - Truckee DNS/DNF

 

3K - Youth
Place Bib # First Name Last Name Class Place in Class Home Town Time
3K Youth Girls - U8/10 and U12/14
1 66 Zoey McCullough U12/14 1 Truckee 0:21:20.2
2 67 Addy McDermott U12/14 2 Truckee 0:22:05.4
3 61 Caitlin Smith U12/14 3 Truckee 0:24:50.9
4 64 Megan Dalicandro U12/14 4 Truckee 0:26:01.4
5 65 Katelyn Dalicandro U8/10 1 Truckee 0:35:48.6
6 63 Lily Fazio U8/10 2 Mammoth Lakes 0:46:50.2
3K Youth Boys - U8/10 and U12/14
1 62 Barrett Mannetter U12/14 1 Mammoth Lakes 0:24:15.0