MEN'S 15 KILOMETER RACE
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME PLACE OVERALL CLASS PLACE IN CLASS TIME
1 66 Spencer Eusden 1 1S 1 0:38:27
2 68 Wyatt Fereday 2 1S 2 0:38:28
3 78 Gustavo Johnson 3 1S 3 0:39:00
4 107 Ewan Watson 4 1S 4 0:39:04
5 55 Noah  Brautigam 5 1S 5 0:39:05
6 138 Jeff Schloss 6 M3 1 0:41:09
7 72 Peter Hanson 7 M2 1 0:42:05
8 63 Joe Dengler 8 M2 2 0:42:17
9 86 Jean Claude Legras 9 M2 3 0:43:27
10 149 Peter Mayfield 10 M3 2 0:43:57
11 154 Jeff Craig 11 M2 4 0:44:14
12 84 Lucas Kaplan 12 1S 6 0:44:37
13 129 David Eastwood 13 M2 5 44:48.0
14 106 Dan Warren 14 M3 3 44:48.1
15 168 Matthew McClelland 16 1S 7 0:45:45
16 104 Peter Taylor 18 M3 4 0:46:06
17 188 Jonathan Laine 19 M3 5 0:46:45
18 92 Bruce Pauly 20 M3 6 0:46:50
19 130 Mark Johnson 22 M2 6 0:46:53
20 132 Ted Hulbert 23 M2 7 0:47:26
21 191 Ralph Johnson 25 M4 1 0:47:37
23 145 Jay Lennon 27 M1 1 0:47:48
22 64 James Easterbrook 28 M2 8 0:47:48
24 172 John Swanson 29 M2 9 0:48:21
25 90 Stephen M Miller 30 M3 7 0:48:41
26 133 John Ariza 31 M3 8 0:48:42
27 179 Rik Eckert 32 M2 10 0:49:17
28 62 Richard Coppola 33 M2 11 0:49:25
29 65 Bruce Eisner 35 M3 9 0:49:50
30 157 Paul Laudenschlager 36 M3 10 0:49:52
31 114 Mark Clifford 37 M3 11 0:49:55
32 136 Paul Mckenzie 38 M3 12 0:50:15
33 57 Kyle Brutschy 40 M3 13 0:50:40
34 59 Todd Burrill 41 M3 14 0:50:51
35 117 Joseph  Merydith 43 M1 2 0:51:56
36 181 Adrian Tieslau 44 M2 12 0:52:13
37 102 Thomas Stokes 46 M4 2 0:52:34
38 126 Matt Young 48 M1 3 0:52:59
39 95 Blair Romer 49 M3 15 0:54:24
40 110 Abe Wright 50 J1 1 0:54:30
41 80 Mike Johnson 51 M2 13 0:54:55
42 161 Erik Wapstra Scott 52 M2 14 0:55:05
43 125 Val Licon 54 M3 16 0:55:37
44 77 Mark Huffman 55 M3 17 0:55:52
45 56 Howard Bronstone 56 M2 15 0:56:02
46 53 Claes Andersson 57 M2 16 0:56:06
47 142 Ed Klotz 58 M3 18 0:56:42
48 150 Bruce Culbertson 59 M4 3 0:57:32
49 151 Dwight Smith 62 M2 17 0:58:04
50 99 Michael Shwe 63 M2 18 0:58:09
51 97 Andy Rost 64 M2 19 0:58:13
52 147 Sam Yount 66 M1 4 0:58:26
53 190 Sean Flynn 67 J5 1 0:59:26
54 152 Otis Kantz 68 M5 1 0:59:27
55 112 Raoul
Kaufman 71 M4 4 1:01:44
56 137 Andrew Beckwith 73 M2 20 1:02:33
57 91 Rick Mitchell 75 M3 19 1:03:23
58 109 Jack Wilson 76 M5 2 1:03:31
59 124 Stan Tissue 78 M3 20 1:04:25
60 156 Matthew Sade 79 M2 21 1:04:36
61 23 Tim Flanagan 83 J1 2 1:07:39
62 103 Rick Sylvester 86 M5 3 1:09:41
63 123 Jim Milner 87 M3 21 1:10:03
64 67 Michael Fee 88 M2 22 1:10:51
65 73 Carl Hemming 89 M4 5 1:12:28
66 83 Frank Sarnquist 90 M5 4 1:12:43
67 171 David Groechel 91 M3 22 1:23:34
  96 James Rosen   M4   DNS
  61 John Cobourn   M4   DNS
  88 Ulrich Luscher   M5   DNS

 

WOMEN'S 15 KILOMETER RACE
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME PLACE OVERALL CLASS PLACE IN CLASS TIME
1 108 Holly Whitney 15 1S 1 0:45:24
2 76 Cathy Howard 17 M2 1 0:46:03
3 105 Beth Thomas 21 M2 2 0:46:50
4 111 Julie Young 24 M2 3 0:47:26
5 115 Molly Zurn 26 M2 4 0:47:44
6 93 Ellie Phillips 34 1S 2 0:49:41
7 113 Stern Laura 39 M3 1 0:50:22
8 116 Carolyn Tiernan 42 M4 1 0:51:22
9 174 Janelle Webb 45 1S 3 0:52:22
10 58 Jody Burrill 47 M2 5 0:52:45
11 70 Ronice Goebel 53 M3 2 0:55:31
12 146 Judy Polakoff 60 M2 6 0:57:53
13 134 Helen Pelster 61 M1 1 0:58:01
14 54 Sabine Arnold 65 M2 7 0:58:25
15 85 Rachel Kirby-Rost 69 M2 8 1:00:05
16 69 Maggie Fillmore 70 M4 2 1:00:14
17 41 Alecia Phillips 72 J1 1 1:02:31
18 178 Mari Bebeau 74 M3 3 1:03:01
19 148 Maggie Conley 77 1S 4 1:04:00
20 75 Sandy Hill 80 M4 3 1:04:54
21 60 Sarah Clement 81 M3 4 1:05:55
22 74 Janet Highhill 82 M1 2 1:06:43
23 100 Barb Sorenson 84 M3 5 1:09:23
24 89 Lisa McCready 85 M3 6 1:09:33
  98 Betsy Rudigoz   M3   DNS
  101 Jennifer Stock   M2   DNS

 

MEN'S 7.5 KILOMETER RACE
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME PLACE OVERALL CLASS PLACE IN CLASS TIME
1 42 Hugh Pollard 1 J2 1 0:23:01
2 31 Rowan Kaye 6 J2 2 0:23:37
3 163 Zachary Williams 8 J3 1 0:24:30
4 118 Ethan Rohlf 11 J2 3 0:25:14
5 47 Ian Smith 15 J3 2 0:26:50
6 121 Haydn Halvorsen 16 J4 1 0:27:11
7 37 Christopher Miller 17 J3 3 0:27:29
8 166 Zach Larson 18 J4 2 0:27:35
9 176 Wesley Romer 20 J3 4 0:28:08
10 3 Nikolas Burkhart 21 J4 3 0:28:24
11 165 Derek Larson 22 M2 1 0:28:25
12 25 David Foster 28 M3 1 0:30:12
13 131 Ryan Herhusky 29 J5 1 0:30:14
14 22 Tyler Ferrera 32 J3 5 0:32:12
15 46 Elliot Rost 33 J4 4 0:32:13
16 122 Bjorn Halvorsen 36 J5 2 0:32:29
17 189 Cody Flynn 38 M5 1 0:33:24
18 71 Jeff Hamilton 40 M2 2 0:34:59
19 187 Calin Laine 41 J4 5 0:36:21
20 182 Jack McCann 43 J2 4 0:36:42
21 183 Brett McCann 44 M3 2 0:36:56
22 94 Peter Poulsen 45 M5 2 0:37:01
23 128 Jeff Leatherman 46 M1 1 0:37:26
  48 Shane  Swigard   J3   DNS
  50 Steven Torres   M3   DNS
  49 Sam Swigard   M2   DNS

 

WOMEN'S 7.5 KILOMETER RACE
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME PLACE OVERALL CLASS PLACE IN CLASS TIME
1 127 Raylene Chew 2 J1 1 0:23:01
2 20 Jillian Colbourn 3 J1 2 0:23:17
3 39 Katarina Paul 4 J1 3 0:23:29
4 45 Gabrielle Rinne 5 J2 1 0:23:31
5 18 Stella Ajani 7 J2 2 0:23:54
6 180 Madison Kwasney 9 J1 4 0:25:05
7 30 Olivia Jeffrey 10 J2 3 0:25:08
8 29 Ella Jackson 12 J2 4 0:26:26
9 119 Bri Parker 13 J3 1 0:26:28
10 26 Chloe Gorman 14 J3 2 0:26:30
11 160 Brenna Wapstra Scott 19 J3 3 0:27:48
12 32 Juliet Kendall 23 M3 1 0:28:52
13 144 Syra Fillat 24 J3 4 0:28:54
14 40 Rachael Pescod 25 J2 5 0:28:59
15 43 Emma Pollard 26 J2 6 0:29:00
16 34 Catherine Lobbe 27 J2 7 0:30:02
17 38 Kianna Mullings 30 J4 1 0:30:40
18 33 Ariana Kendall 31 J3 5 0:31:57
19 24 Megan Flynn 34 J3 6 0:32:19
20 19 Isabella Bono 35 J3 7 0:32:25
21 173 Lucy Swanson 37 J3 8 0:33:12
22 21 Keelin Davis 39 J3 9 0:34:24
23 44 Tammie Reetz 42 M3 2 0:36:24
24 36 Sophia Maclean 47 J3 10 0:44:22
25 27 Eleanore Hamilton 48 J3 11 0:44:22
26 52 Addison Wingate 49 J3 12 0:44:23
27 28 Mia Herrera 50 J3 13 0:44:31
  51 Sydney Torres   J4   DNF

 

BOYS 2 KILOMETER RACE
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME PLACE OVERALL CLASS PLACE IN CLASS TIME
1 141 Mason Payne 3 J3 1 0:08:17
2 162 Ryan Connor 5 J3 2 0:08:36
3 5 Rowan Davis 6 J4 1 0:09:11
4 155 Jakob Craig 7 J5 1 0:09:15
5 158 Nat Redfern 11 J3 3 0:09:49
6 140 Bryan Thornton 13 M1 1 0:10:02
7 170 Will Buckerfield 15 J4 2 0:10:20
8 175 Addison Atkin 18 J4 3 0:11:40
9 11 Jacob Saunders 20 J4 4 0:12:14
10 2 Evan Armisen-Donner 21 J4 5 0:13:14
11 177 Christian Nygard 22 J5 2 0:13:29
12 169 Jamie Hawkins 24 J4 6 0:14:26
13 120 Sven Halvorsen 29 J5 3 0:16:41
14 135 Alex Castellar 32 J5 4 0:21:44
15 7 Dylan Flynn 33 J5 5 0:21:47

 

GIRLS 2 KILOMETER RACE
PLACE BIB FIRST NAME LAST NAME PLACE OVERALL CLASS PLACE IN CLASS TIME
1 13 Alexandra Tinsley 1 J3 1 0:07:51
2 153 Johanna Craig 2 J4 1 0:08:03
3 17 Britta Winans 4 J4 2 0:08:35
4 12 Caitlin Smith 8 J5 1 0:09:16
5 1 Natalie Andersson 9 J4 3 0:09:24
6 8 Natalie Lang-Ree 10 J4 4 0:09:48
7 159 Lacey Norris 12 J4 5 0:09:50
8 167 Nicole Steinmetz 14 J5 2 0:10:19
9 185 Lola Tieslau 16 J5 3 0:10:24
10 139 Shannon Perry 17 J4 6 0:10:27
11 164 Hope Szczurek 19 J5 4 0:12:11
12 4 Bryce Castillo 23 J3 2 0:13:58
13 10 Samantha Rost 25 J5 5 0:14:59
14 16 Madeleine Uhlhorn-Thornton 26 J5 6 0:15:18
15 15 Isabella Uhlhorn-Thornton 27 J5 7 0:16:26
16 9 Annalea Rost 28 J5 8 0:16:33
17 184 Lucy Tieslau 30 J5 9 0:18:16
18 186 Dranjali Lobo 31 J5 10 0:20:34
19 143 Dana OBrien 34 J4 7 1:11:40